Czym się zajmujemy?

Co to jest Bilingualism Matters?

Na początku był punkt informacyjny dla rodziców wielojęzycznych dzieci. Dziś – po 10 latach – Bilingualism Matters to międzynarodowa organizacja zrzeszająca ponad 20 oddziałów w kilkunastu krajach – od Izraela po USA, przez Kraków i Poznań. Misją BM jest dialog między światem nauki a społeczeństwem na temat dwu- i wielojęzyczności oraz poprawa dobrostanu osób używających na co dzień więcej niż jednego języka. Założycielką BM jest prof. Antonella Sorace z Uniwersytetu w Edynburgu, gdzie znajduje się siedziba główna naszej organizacji (http://www.bilingualism-matters.ppls.ed.ac.uk/). Krakowski oddział BM powstał 27 września 2018 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jego dyrektorem została dr hab. Zofia Wodniecka, kierownik Laboratorium Psychologii Języka i Dwujęzyczności „LangUsta” działającego przy Instytucie Psychologii UJ.

Czym się zajmujemy?

Dwujęzyczność jest obecnie popularnym tematem badań naukowych: psychologicznych, edukacyjnych, a także neuronauki. Jednak wyniki badań w tych obszarach na ogół publikowane są w specjalistycznych czasopismach i przedstawiane w szczegółowy i złożony sposób.

Stąd podstawowym celem BM Kraków będzie sprawienie, aby wiedza naukowa w przystępnej formie dotarła do osób, które najbardziej jej potrzebują: nauczycieli, psychologów, pedagogów, rodziców dzieci dwujęzycznych. Działalność naszego oddziału Bilingualism Matters to będą przede wszystkim wykłady i warsztaty dla rodziców i praktyków (nie tylko po polsku!), popularyzacja wyników najnowszych badań na temat dwujęzyczności poprzez stronę internetową http://dwujezycznosc.info/. Przygotowujemy również studentów naszego Instytutu i Uniwersytetu do pracy z osobami dwujęzycznymi i wielokulturowymi w oparciu o aktualną wiedzę naukową.

Nie chcemy jednak, aby nasze działania były wypowiedzią z jednej tylko strony. Zależy nam na nawiązaniu dialogu, który pomoże nam zrozumieć potrzeby osób dwujęzycznych i ich otoczenia, aby dostosować nasz przekaz do tych potrzeb.

Zapraszamy do kontaktu i współpracy!