Aktualności

 18.05.2018

Wkrótce nowe projekty!

 

Nowe granty NCN w naszym laboratorium! Prof. Wodniecka otrzymała grant Opus na badania fMRI poświęcone produkcji języka przez osoby dwujęzyczne, a Patrycja Kałamała – grant Preludium na eksplorację komponentu N2. Więcej informacji na stronie NCN (panel HS6).

 

 18.05.2018

MultiMind, rekrutacja!

 

LangUsta szuka nowego badacza! Wkrótce rozpocznie się rekrutacja na międzyośrodkowe studia doktoranckie z zakresu wielojęzyczności w ramach programu MultiMind! Szczegóły pod tym linkiem.

 

 02.05.2018

Joanna Durlik jednym z 14 lauretów nagrody SRA!

 

Joanna Durlik z Laboratorium LangUsta otrzymała stypendium Sylff Research Abroad, dzięki której będzie mogła prowadzić badania w Memory and Language Research Group na Uniwersytecie w Granadzie, gratulujemy! Po więcej informacji zapraszamy na stronę Sylff.

 

 12.03.2018

Polski na Emigracji – piszą o nas w serwisie Nauka w Polsce!

 

Jak działa dwujęzyczny mózg? Czy bez codziennego kontaktu z mową ojczystą będziemy znali ją do starości? W jakim stopniu emigracja do innego kraju wpływa na znajomość języka polskiego? Jeśli ciekawią Cię te pytania, zapraszamy do nowego artykułu dotyczącego naszego projektu Polski na Emigracji.

 

Kliknij tutaj

 

 10.03.2018

Polski na Emigracji – przedstawiamy nasz nowy projekt!

 

Laboratorium Langusta rozpoczyna nowy, wielki projekt: Polski na Emigracji, którego celem będzie zbadanie co dzieje się z językiem ojczystym, gdy intensywnie używa się drugiego języka. Do projektu poszukujemy Polaków, którzy od kilku lat mieszkają poza granicami Polski. Więcej szczegółów można znaleźć na naszej specjalnej stronie internetowej: polskinaemigracji.pl

 

 1.02.2018

Maria Skłodowska-Curie Fellowship dla dr. Jakuba Szewczyka!

 

Komisja Europejska ogłosiła 29 stycznia br. wyniki konkursu Marii Skłodowskiej-Curie na granty indywidualne dla naukowców – MSCA Individual Fellowships (H2020-MSCA-IF-2017). Jednym z laureatów jest dr Jakub Szewczyk z Laboratorium Langusta, który 2 lata spędzi na Urbana-Champaign (University of Illinois), a następnie rok na Donders Institute w Nijmegen. Nasz stypendysta będzie realizować projekt dotyczący trenowania modeli językowych w rekurencyjnych sieciach neuronowych. Następnie, aby lepiej zrozumieć procesy przetwarzania zdań, zestawi przewidywania modeli z wynikami badań ERP, MEG i eyetrackingowych. Gratulujemy!

 

 14.01.2018

Publikacja

 

Kolejna publikacja, w której współautorem jest członek Laboratorium Langusta – tym razem dr Jakub Szewczyk! Zapraszamy do zapoznania się z tekstem o braku pozytywnego wpływu gier komputerowych na zdolność czytania u dzieci z dysleksją. Tekst polecamy w szczególności z uwagi na fakt, że przeczy wcześniejszym doniesieniom na ten temat.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełen artykuł.

 

 12.12.2017

Poszukujemy współpracowników!

 

Poszukujemy studentów, którzy chcieliby zaangażować się w nasze projekty naukowe na zasadzie wolontariatu, lub praktyk. Umożliwiamy również realizację kursu „Elementy prowadzenia badań naukowych w psychologii” w naszym laboratorium. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: langusta.lab@gmail.com

 

 11.12.2017

Ankieta

 

Zapraszamy do udziału w ankiecie naszych kolegów z Uniwersytetów Cambridge i Radboud Nijmegen dotyczącej wpływu wielojęzyczności na procesy poznawcze. Poszukiwane są osoby jedno – i wielojęzyczne żyjące na emigracji lub w kraju pochodzenia.

Kliknij tutaj

 

 07.09.2017

Tym razem dr Marta Marecka opowiada o języku w Polskim Radiu.

 

Zapraszamy do posłuchania audycji:

Kliknij tutaj

 

 01.09.2017

O badaniach dr Marty Mareckiej z LangUsty piszą na Nauka w Polsce, zapraszamy do czytania!

„Skąd biorą się zdolności językowe? Co się dzieje w naszym umyśle, kiedy pierwszy raz słyszymy słowo w obcym języku? Dlaczego jednym ludziom nauka języka przychodzi łatwo, a dla innych to droga przez mękę? Odpowiedzi na te pytania poszukuje dr Marta Marecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.”

Przeczytaj artykuł

 
 

Aktualności

18.05.2018

LangUsta szuka nowego badacza! Aby zapoznać się ze szczegółami, kliknij poniższy link:

Kliknij tutaj

Top