Wkrótce nowe projekty!

Nowe granty NCN w naszym laboratorium! Prof. Wodniecka otrzymała grant Opus na badania fMRI poświęcone produkcji języka przez osoby dwujęzyczne, a Patrycja Kałamała – grant Preludium na eksplorację komponentu N2. Więcej informacji na stronie NCN (panel HS6).

MultiMind, rekrutacja!

LangUsta szuka nowego badacza! Wkrótce rozpocznie się rekrutacja na międzyośrodkowe studia doktoranckie z zakresu wielojęzyczności w ramach programu MultiMind! Szczegóły pod tym linkiem.

02.05.2018

Joanna Durlik jednym z 14 lauretów nagrody SRA!

Joanna Durlik z Laboratorium LangUsta otrzymała stypendium Sylff Research Abroad, dzięki której będzie mogła prowadzić badania w Memory and Language Research Group na Uniwersytecie w Granadzie, gratulujemy! Po więcej informacji zapraszamy na stronę Sylff.

Polski na Emigracji – piszą o nas w serwisie Nauka w Polsce!

Jak działa dwujęzyczny mózg? Czy bez codziennego kontaktu z mową ojczystą będziemy znali ją do starości? W jakim stopniu emigracja do innego kraju wpływa na znajomość języka polskiego? Jeśli ciekawią Cię te pytania, zapraszamy do nowego artykułu dotyczącego naszego projektu Polski na Emigracji.

10.03.2018

Polski na Emigracji – przedstawiamy nasz nowy projekt!

Laboratorium Langusta rozpoczyna nowy, wielki projekt: Polski na Emigracji, którego celem będzie zbadanie co dzieje się z językiem ojczystym, gdy intensywnie używa się drugiego języka. Do projektu poszukujemy Polaków, którzy od kilku lat mieszkają poza granicami Polski. Więcej szczegółów można znaleźć na naszej specjalnej stronie internetowej: polskinaemigracji.pl

1.02.2018

Maria Skłodowska-Curie Fellowship dla dr. Jakuba Szewczyka!

Komisja Europejska ogłosiła 29 stycznia br. wyniki konkursu Marii Skłodowskiej-Curie na granty indywidualne dla naukowców – MSCA Individual Fellowships (H2020-MSCA-IF-2017). Jednym z laureatów jest dr Jakub Szewczyk z Laboratorium Langusta, który 2 lata spędzi na Urbana-Champaign (University of Illinois), a następnie rok na Donders Institute w Nijmegen. Nasz stypendysta będzie realizować projekt dotyczący trenowania modeli językowych w rekurencyjnych sieciach neuronowych. Następnie, aby lepiej zrozumieć procesy przetwarzania zdań, zestawi przewidywania modeli z wynikami badań ERP, MEG i eyetrackingowych. Gratulujemy!

14.01.2018

Publikacja

Kolejna publikacja, w której współautorem jest członek Laboratorium Langusta – tym razem dr Jakub Szewczyk! Zapraszamy do zapoznania się z tekstem o braku pozytywnego wpływu gier komputerowych na zdolność czytania u dzieci z dysleksją. Tekst polecamy w szczególności z uwagi na fakt, że przeczy wcześniejszym doniesieniom na ten temat.

Kliknij tutaj, aby przeczytać pełen artykuł.

Poszukujemy współpracowników!

Poszukujemy studentów, którzy chcieliby zaangażować się w nasze projekty naukowe na zasadzie wolontariatu, lub praktyk. Umożliwiamy również realizację kursu „Elementy prowadzenia badań naukowych w psychologii” w naszym laboratorium. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt: langusta.lab@gmail.com

Ankieta

Zapraszamy do udziału w ankiecie naszych kolegów z Uniwersytetów Cambridge i Radboud Nijmegen dotyczącej wpływu wielojęzyczności na procesy poznawcze. Poszukiwane są osoby jedno – i wielojęzyczne żyjące na emigracji lub w kraju pochodzenia.

Kliknij tutaj

Tym razem dr Marta Marecka opowiada o języku w Polskim Radiu.

Zapraszamy do posłuchania audycji:

01.09.2017

O badaniach dr Marty Mareckiej z LangUsty piszą na Nauka w Polsce, zapraszamy do czytania!

„Skąd biorą się zdolności językowe? Co się dzieje w naszym umyśle, kiedy pierwszy raz słyszymy słowo w obcym języku? Dlaczego jednym ludziom nauka języka przychodzi łatwo, a dla innych to droga przez mękę? Odpowiedzi na te pytania poszukuje dr Marta Marecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.”

Przeczytaj artykuł

18.05.2018

LangUsta szuka nowego badacza! Aby zapoznać się ze szczegółami, kliknij poniższy link: